گل زرد

علیرغم اینکه سالهای زیادی است که کوهنوردی می کنم هرگز غارها به عنوان یک مورد جدی برایم مطرح نبوده اند و بیش از چهار، پنج مورد تجربه از غار ندارم اون هم مربوط به دهه هفتاد می باشد.تعطیلات  نهم و دهم و یازدهم  مرداد   بخاطر برخی مشکلات پیش بینی نشده برنامه صعود به قلل کمانکوه و سوتک لغو شد. روز چهار شنبه یه سر به دارآباد زدم ولی برای دوروز دیگر برنامه‌ای نداشتم. لذا   به پیشنهاد یک دوست کوهنورد برای اولین بار از غار گل‌زرد بازدید کردم. یک تیم هفت نفره و با آمادگی کامل و تدابیری که مسئول برنامه اندیشیده بود بخصوص برای عکاسی و فیلمبرداری از داخل غار.

تجربه بسیار جالبی بود از  همان شروع و نحوه رد شدن از دریچه بسیار کوچک غار گرفته تا سکوت و تاریکی مطلق درون غار.  برای ورود یک کوله 75 به غار مجبور شدیم از محتویات کوله بکاهیم . به هر صورت رد شدن یک آدم بالای هشتاد کیلو از دریچه این غار مشکلات خاص خودش را دارد. درک تاریکی مطلق در اعماق غار، حوضچه های عمیق و زیبای داخل تالارهای غار، شکافهای عمیق و گاه درگیری با سنگها و ردشدن از راهروهای باریک و .......

به هر صورت به موضوع غار خیلی علاقه مند شد و فکر می کنم هیجان زیادی داره، قراره همین روزها یه سر بریم غار کهک . عبور از دهانه این غار و اجرای یک فرود شش متری در همان ابتدای کار از جاذبه های غار کهک می باشد .

  و اما یه مطلب دیگه من سال هفتاد سه از غار چال نخجیر بازدید کردم سفر به اعماق زمین و تماشای یک گنجینه بی نظیر از انواع سنگهای زیبای این غار که تا آن موقع برایم غیر قابل تصور بود هنوز هم برای شیرین است . اما متاسفانه شنیدم که به علت انجام برخی انفجارات و سعی در بازگشایی یک دریچه دیگر برای غار چیزی از آن گنجینه بی نظیر بر جا نمانده است. متاسفم که آیندگان فرصت تماشای آن ستونها و بلورهای سنگی که طی میلیونها سال شکل گرفته اند را از دست داده اند. به امید روزی که قبل از انجام هر کاری کمی، فقط کمی فکر کنیم.

/ 3 نظر / 15 بازدید
یوسف کردستانی

سلام به شما عزیز وبلاگ زیبا ومطلب خوبی واقعا به ما هم سر بزنید خوشحال میشیم منتظرتم [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

روزبه عبدالخانی

سلام دوست عزیز از اینکه به وبلاگ ما هم سری زدید ممنون و متشکرم وبلاگ زیبای دارید امیدوارم موفق باشید .چشم من هم در اولین برنامه در فروردین 88 شما رو اطلاع می دم که سعادتی نصیب ما بشه و با هم بر روی این قله زیبا باشیم .با تشکر در صورت امکان ادرس ما رو در سایتتون لینک کنید .

شکوا

سلام خوبی؟؟ممنونم که به یاد من بودی..حسابی درگیر کار و درس و این آت آشغالا هستم..دوباره کوهنوردی رو شروع کردم! آخرین برنامه جدی هم علم کوه بودم برنامه ای بود که حسابی منو سر حال آورد و یکم به روزهای سابقم برگردوند..حال کوچولوت چطوره فکر کنم الآن 3..4 سالیش شده باشه!! تو کجایی چی کارا می کنی؟